
Menopauza słynie z nieprzyjemnych dolegliwości, które zaczynają się w okresie przed menopauzalnym i trwają latami w okresie po menopauzalnym.
Jakkolwiek byłoby to niefortunne, życie nie stoi w miejscu i żadna żywa istota na ziemi nie może pochwalić się wieczną młodością – zarówno zwierzęta, jak i ludzie doświadczają różnych etapów życia, podczas których ich funkcje życiowe, płodność, a nawet stan emocjonalny i wartości duchowe się zmieniają. Niemowlęctwo, dzieciństwo, dorastanie, dojrzałość i starość to na swój sposób ciekawe okresy, z których każdy wygląda inaczej. Może się jednak zdarzyć, że przejście z jednego okresu życia na drugi spowoduje wielkie zamieszanie wewnątrz i na zewnątrz osoby. To jednym z najbardziej nieprzyjemnych etapów w życiu kobiety – jest menopauza.
Czym jest menopauza?
Menopauza (menopauza) to granica, która wyznacza koniec dojrzałości kobiety, spotykając się ze starością. To ostatni okres, kiedy kobieta jest jeszcze płodna, a pod koniec menopauzy funkcja hormonalna jajników całkowicie zanika. Ten okres jest dla wielu kobiet wyjątkowo nieprzyjemny – obfituje w drażliwość, uciążliwe nieregularne miesiączki oraz obfite pocenie się pod pachami.
Fazy menopauzy
Menopauza ma trzy fazy: przed menopauzą, menopauzę i po menopauzie. W okresie przed menopauzalnym obserwuje się nieznaczne zmiany – miesiączka jest regularna, ale owulacja występuje coraz rzadziej. Wraz z nadejściem menopauzy miesiączka staje się już nieregularna, ale jeśli nie ma jej przez ponad 1 rok, oznacza to początek post menopauzy.
Menopauza słynie z nieprzyjemnych dolegliwości, które zaczynają się w okresie przed menopauzalnym i trwają latami w okresie po menopauzalnym. Najbardziej widoczne objawy menopauzy:
Ogólne i silne pocenie się całego ciała;
Skaczące ciśnienie krwi w tętnicach;
Ataki gorąca w nocy, pokrycie ciała czerwonymi plamami;
Intensywne bóle głowy;
Przygnębiający nastrój;
Bezsenność lub senność;
Pogorszona pamięć i zmniejszona koncentracja;
Leczenie menopauzy
Nieprzyjemne i frustrujące objawy menopauzy leczy się terapią zastępczą żeńskich hormonów płciowych. Tego leczenia nie należy stosować u pacjentek z rakiem macicy lub piersi. Terapia ta jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest kontynuowana przez 5 kolejnych lat. Cykliczną terapię estrogenową i progestagenową można zastosować, gdy kobieta chce przerwać miesiączkę, a ciągłą terapię estrogenową można zastosować, gdy kobieta krwawi. Zabieg ten pomaga skutecznie pozbyć się najbardziej nieprzyjemnych objawów menopauzy.